Hizlal vagy fogyaszt a kávé?

Hizlal vagy fogyaszt a kávé?

  • img

    Hizlal vagy fogyaszt a kávé?

    Nem nassolok, sok folyadékot iszom (na, de nem ám cukros üdítőből), alkalmi ismertséget ápolok csak az alkohollal, sok zöldséget, gyümölcsöt eszek, a tüdőmet nem a dohányzástól, hanem a futópadon eltöltött hosszú kilométerektől köpöm ki. A szívedre mered tenni a kezed, miközben az előző mondatot elmondod? A hízásnak számtalan oka lehet. Te is azok közé tartozol, aki teljes őszinteséggel tudhatja magáénak az első állítást, mégis szuperegészséges életmódja mellett előfordul, hogy felszökik pár nem izomnövekedésben mérhető kilo?  Akkor valószínű, hogy értetlenül állsz az eset előtt.

    Sokan nem is gyanakodnak a kávéra, hiszen annyira a mindennapjaink részévé vált, hogy egy-egy testi változás okát, legyen az hízás vagy fogyás, nem a szokásainkban, hanem az újdonságokban keressük. A kávé viszont pontosan az a rutinszerűen bevitt folyadék, ami az elfogyasztás időpontjától függően segíti vagy éppenséggel akadályozza a fogyást. Meglepődtél? A cikk végére minden világossá válik.

    Mikor hizlal a kávé?

    Józan ésszel végiggondolva biztosan egyből rávágod, hogy nyilván akkor hizlal, ha nem a kockacukor oldódik fel a kávéban, hanem a cukor szívja magába a kávét. Ismersz te is biztosan olyan embert, aki rengeteg cukorral és mindenféle szirupokkal teszi tökéletessé a mindennapi feketéjét. Ez is lehet oka a hízásnak főleg, ha a kávé mellé adott kekszet vagy tejszínhabot sem tartod ördögtől valónak. A valóság viszont ennél jóval összetettebb.

    Korábban már írtunk róla, hogy miért nem szerencsés a reggeli órákban vagy étkezés előtt kávét fogyasztani, azt viszont nem fejtettük ki, hogy a tiltott időpontok a hízás melegágyai. Az ébredést követő 2-3 órában kortizolszintünk (más néven stresszhormonszintünk) rendkívül magas. Ez a hormon felel azért, hogy ébernek, frissnek érezzük magunkat, illetve ő nyomja ki bizonyos belső szerveink szundi gombját. Arra sarkallja a májat, hogy lebontsa a fehérjéket és zsírokat, illetve a keményítőt minél előbb szőlőcukorrá alakítsa át. Mindezek hatására éhségérzet alakul ki bennünk. Abban a pillanatban, hogy kávét veszünk magunkhoz, a koffein elkezdi stimulálni a kortizolt, hogy frissnek, ébernek érezzük magunkat. A kortizolszint megemelkedése újra és újra éhségérzetet vált ki, ami egyenes út az étkezések közötti nassoláshoz.

    A személyes tanácsunk az, hogy amellett, hogy figyelsz a napi koffeinbeviteled mennyiségére, semmiképp se éhgyomorra vagy rögtön ébredés után húzd le kedvenc feketéd. Ha eszel kávézás előtt, a kortizolszint mesterséges megemelése nem fog drasztikus éhségérzetet kelteni benned.

    Mikor fogyaszt a kávé?

    Ahogy fentebb írtuk, a kortizolemelkedés serkenti a zsírbontás és anyagcserét, aminek akkor vehetjük igazán hasznát, ha a folyamat miatt bekövetkező éhségérzetnek nemet tudunk mondani. A kávé közismert vízhajtó hatása továbbgondolva segíthet a salakanyagok és méreganyagok kiürítésében vagy a hasonló célt szolgáló sportolás alatti izzadásban. A kávé és a sport jótékony párosáról részletesebben itt és itt olvashatsz. Sportolás során a koffein által kiváltott éberség csökkenti a reakcióidőt, így jóval koncentráltabbak lehetünk. Nemcsak a zsírégetést, de a kitartást, ezáltal a hatékonyságot is felpörgeti.

    Edzés után viszont inkább hanyagoljuk a kávét! Ilyenkor fontos az ásványi anyagok és vitaminok pótlása, amit a koffein vízhajtó hatása miatt nem enged felszívódni, kigáncsolva ezzel korábbi erőfeszítéseinket. Tekints rá motorként, ami az izmaidat és teljesítményedet indítja be a sportolás előtt!

    Hasznosnak találtad a cikket? Kedveld vagy oszd meg, hátha épp egy ismerősöd hízással és fogyással kapcsolatos kérdéseinek tengerében evickél! Reméljük, közelebb kerül a válaszhoz!  

    magyar